Пошук по блогу

пятница, 4 ноября 2016 г.

Круглий стіл “Якою має бути сучасна українська книга? Розвиток дитячого читання: проблеми та перспективи”.

     
 Керівник Центру дослідження дитячої літератури на Прикарпатті, доцент кафедри філології та методики початкової освіти Прикарпатського національного університету, авторка книги «Література для дітей і дитяче читання у контексті сучасної літературної освіти» Тетяна Качак ознайомила присутніх із сучасною літературою, зокрема найновішою серією підліткової літератури ВЦ "Академія", виданої у рамках проекту Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва "Вся Україна читає дітям", куди ввійшли твори Сергія Гридіна "Незрозумілі" та "Не-Ангел", Ірини Мацко "Перехідний вік моєї мами" та Ольги Купріян: "Солоні поцілунки". Тетяна Качак запропонувала бібліотекам закуповувати найкращі книги сучасних авторів безпосередньо у видавництвах зі 70% знижкою, пообіцяла надавати кожного року бібліотекам рекомендовані списки сучасної найцікавішої непрограмової літератури для дітей та підлітків середніх класів. Також Тетяна Качак поділилась своїм досвідом із розвитку дитячого читання, зокрема створенням учнями буктрейлерів, відео до прочитаних книг, а також залученням їх до різноманітних читацьких конкурсів, таких як, до прикладу, літературна кавалєрка.
      Письменник із Рівненщини, автор дитячої трилогії про комп’ютерного віруса Федька та книги «Кігтик Ковбаско», книжок для підлітків «Не такий», «Незрозумілі» та «Не ангел» Сергій Гридін розповів про власний родинний приклад з розвитку любові до читання, презентував авторські книги, поділився досвідом створення буктрейлерів до прочитаних книжок та обгрунтував, як це потрібно сучасній молоді.
      Учениця 11 класу, книгоманка, блогер, редактор книги Михайла Іваська "Девять кроків назустріч вітру" Юлія Тонюк розповіла про те, що сучасна молодь здебільшого читає зарубіжні бестселери, зокрема Дена Брауна та Стівена Кінга, хоча вона, та й її однокласники розпочинали свій читацький шлях із українських авторів, таких як Всеволода Нестайка, Сергія Гридіна. Проблему читання вона вбачає в тому, що сучасна молодь дуже швидко дорослішає, підлітковий період триває короткий час, тому учні ще в школі виростають із дитячої літератури і їм потрібною стає вже доросла модернова проза, а книжковий ринок України, на жаль, може дуже мало запропонувати. Також великою проблемою розвитку читання Юлія Тонюк вбачає в тому, що програмові твори, котрі входять до підручників із української та світової літератури, є зовсім нецікавими сучасному поколінню читачів та лише відбивають бажання читати. Вирішенням такої проблеми повинно стати поповнення фонду шкільних бібліотек цікавою сучасною літературою, зустрічі із відомими письменниками, робота в цьому напрямку вчителів української та світової літератури та  реклама книжкових новинок в засобах масової інформації і соціальних мережах. Юля Тонюк розповіла про власний читацький блог, а також про найулюбленіших письменників, з якими вона спілкувалася наживо та книги яких варто читати, зокрема про Михайла Іваська, Макса Кідрука та Дару Корній.
      Письменниця та поетеса, авторка поетичної збірки «Все це – душа моя» та дитячих книг «Райдуга казок», «Жадібні ведмежата», «Сім’я Чарівників» Віталія Савченко ознайомила присутніх зі своєю прозою для дітей, розповіла про творчі плани, про формування власного читацького досвіду та висловила припущення, що немає нечитаючої людини, просто вона ще не знайшла «свою книгу». Також письменниця розповіла про Львівський форум видавців, де вона представляла свої книги, про книжкові новинки для найменших читачів.
      Письменниця, поетеса, авторка поетичних збірок “Во ім’я любові”, “Мереживо душі” та прози “Правда і кривда” Адель Станіславська презентувала авторську дорослу життєву прозу, поділилась власним досвідом формування любові до книги, про те, що читає сучасна молодь на прикладі дорослого сина.
      Поетеса, авторка поетичних збірок «Від душі до душі» та «Полинова ріка», керівник Івано-Франківського Міжрегіонального поетичного клубу «Об'єднані словом» Олександра Туєшин зачепила проблему взаємозвязку читання з психологічним типом особистості. Вона висловила припущення, що учні з математичним складом розуму більше люблять читати енциклопедії. Тому бібліотекарі повинні використовувати індивідуальний підхід при наданні бібліотечних послуг. Олександра Туєшин зауважила ще одну проблему в поповненні бібліотечних фондів – відсутність сучасної, специфічної енциклопедичної та науково-популярної літератури.
      Книгоманка, матір двох дітей, активних читачів бібліотек міста, волонтер Всеукраїнської ініціативи «Додай читання», заснованої Євгенією Пірог, зокрема встановлення книжкових шпаківень у лікувальних установах міста, Інна Брюховецька розповіла про те, як вона формувала любов до читання у своїх дітей. «Щодня та обовязково перед сном я читаю своєму 6-річному сину казки, а з 10-річною донькою ми щодня разом обговорюємо прочитані книги, читаємо вголос по кілька сторінок, відвідуємо усі дитячі бібліотеки та крамниці міста, презентації книжок відомих письменників. Ще я сама дуже люблю читати, тому діти на моєму прикладі вчаться любити книгу. Також уже сімейною традицією стало на всі свята дарувати книги. Коли я бачу, що мої знайомі не люблять читати, я теж дарую їм цікаві твори і тоді вони, зазвичай, теж стають книгоманами», - зазначила вона. Також читачка запропонувала приваблювати маленьких читачів до бібліотеки цікавим дизайном, зокрема прикрасити абонементи та читальні зали мякими іграшками та наповнити настільними іграми.
      Дитяча письменниця, авторка книжок «Астронавти з Великої Росяної», «Марися та котячі походеньки», «Мрії збуваються або історія, яку розповів Різдвяний янгол», «Сумка мами Кенгуру» Євгенія Пірог розповіла про авторські читацькі проекти та запропонувала залучати дітей до різноманітних активних форм проведення масових заходів, літературних конкурсів, творчих проектів, щоб діти мали змогу проявити свої таланти та спробувати себе відчути причетними до процесу створення книги. Це сприятиме формуванню любові до читання, до книг.

      Методист інформаційно-методичного центру Департаменту освіти і науки Уляна Чупрунова підсумувала сказане учасниками круглого столу. Усі присутні зійшлися на тому, що сучасна українська видавнича справа розвивається, що зявляється багато нових, цікавих авторів на книжковому ринку для підлітків, молодших школярів та старшокласників. Потрібно докласти багато зусиль і бібліотекарям, і видавцям, і письменникам, і батькам, і владі до того, щоб новинки стали відомими та доступними школярам, щоб вони зявилися на книжкових полицях шкільних бібліотек, щоб читання розвивалося в Україні, ставало модним та необхідним. Усі погодились, що правильно сказала Віталія Савченко про те, що немає нечитаючої людини, просто вона не знайшла ще «своєї» книги.  

Комментариев нет:

Отправить комментарий